Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to propozycja dla tych osób, które nie chcą trzymać swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić an długotrwałe zamrożenie środków na lokacie terminowej. Konto oszczędnościowe łączy oprocentowanie środków ze swobodnym dostępem do nich. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Jednak pewien problem sprawiać może wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego.

Co warto wiedzieć na temat kont oszczędnościowych?

Najczęściej konta oszczędnościowe są otwierane i prowadzone za darmo. Warto jednak to sprawdzić, bo zdarzają się wyjątki od tej reguły. Bardzo ważną kwestią jest również wymóg posiadania konta osobistego ROR. Osoby, które mają rachunek osobisty w danym banku nie mają żadnego problemu z otworzeniem w nim także konta oszczędnościowego. Czasem jest też tak, że posiadanie konta osobistego nie jest warunkiem niezbędnym do otworzenia rachunku oszczędnościowego, chociaż takie rozwiązanie jest dodatkowo premiowane.

Wysokość oprocentowania

Dla wielu osób kluczowym parametrem w tym przypadku jest oczywiście oprocentowanie. Jednak nie wystarczy kierować się zasadą im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Niektóre banki w celu przyciągnięcia nowych klientów oferują bowiem wysokie stawki, ale tylko dla nowych klientów czy tylko przez określony czas. Dają one pewne korzyści, ale na ogół tylko przez kilka miesięcy. Dlatego też dobrze jest sprawdzić ile wynosi standardowe oprocentowanie oraz czy uzależnione jest one od wysokości kwoty zgromadzonej na koncie.

Czytaj także  Pewny kurier Warszawa – zawsze drogi?

Banki najczęściej kierują się zasadą, że im więcej pieniędzy jest zdeponowanych, tym wyższe jest oprocentowanie. Bywa jednak i odwrotnie. Niekiedy znaczenie ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Odbywać się to może codziennie lub co miesiąc. To istotne przede wszystkim w przypadku wyższych kwot.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie konto oszczędnościowe?

Jeśli konto będzie aktywnie użytkowane należy na samym początku sprawdzić czy wypłata środków niesie ze sobą jakieś konsekwencje. Regułą jest zatrzymywanie po wypłacie naliczonych już odsetek bądź ich utrata w kolejnym miesiącu. Nie bez znaczenia są także koszty wypłat. Niekiedy mogą one przewyższyć zgromadzone odsetki. Bardzo często tylko pierwsza wypłata jest za darmo. Za kolejne trzeba już zapłacić i to czasem nie mało. Jednak na rynku spotkać się można także z kontami oszczędnościowymi, których nie dotyczy limit bezpłatnych transakcji w miesiącu itd. Dodatkowo zdecydować się można na kartę debetową.

Niektóre banki wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów przygotowały różnego rodzaju programy, które przekazują na rachunek bankowy niewielką kwotę, która naliczana jest podczas każdej transakcji kartą do konta osobistego. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się również specjalne rachunki celowe. Zgromadzone na nich pieniądze z założenia mają zostać przekazane na dany, konkretny cel.

Czytaj także  Czy archiwizacja danych cyfrowych jest trudna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *