Czy zakupy spożywcze online są bezpiecznie?

Od czasu pandemii coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z Internetu także wtedy, gdy kupujemy produkty spożywcze. Zalety takiego rozwiązania można zresztą mnożyć. Zakupy robione przez Internet zajmują mniej czasu niż wizyty w marketach, pozwalają na lepsze poznanie sklepowej oferty, a przy tym nie stanowią dodatkowej pokusy, z która często musimy zmagać się myszkując między półkami. Czy jednak zawsze są bezpieczne? Nie ulega wątpliwości, że twierdząca odpowiedź na tak postawione pytanie zależy również od nas samych.

Gdzie bezpiecznie kupować produkty spożywcze?

Jeśli zależy nam na tym, aby zakupy spożywcze online były bezpieczne, musimy uświadomić sobie, że nie każde miejsce umożliwiające ich zrobienie jest tak samo atrakcyjne. W pierwszej kolejności warto korzystać ze sprawdzonych platform zakupowych takich, jak choćby strona http://e-spar.com.pl/. Da nam to pewność, że kupujemy produkty spożywcze w miejscu, z którego korzysta wiele osób. Jeśli do tej pory nie pojawiały się uwagi krytyczne dotyczące poziomu bezpieczeństwa zakupów, istnieje duża szansa, że my sami również nie doświadczymy nieprzyjemności.
Jeśli zaintrygował nas mniej znany sklep i nie jesteśmy pewni, w jakim stopniu jest on godny zaufania, nie ograniczajmy się do sprawdzenia opinii na jego temat w sieci. Poświęćmy też chwilę na zapoznanie się z jego regulaminem, aby w ten sposób dowiedzieć się, jakie mamy wynikające z niego prawa i na jakie uchybienia może – zgodnie z jego treścią – pozwolić sobie sklep. Czytanie regulaminów sklepów powinno być dla nas czymś oczywistym. Niestety, wiele osób nadal uznaje tę czynność za niepotrzebną.

Czytaj także  Czy warto umieszczać filmiki na stronach sklepów internetowych?

Na co zwracać szczególną uwagę kupując produkty spożywcze online?

Gdy kupujemy produkty spożywcze w sklepie internetowym, zwykle analizujemy przede wszystkim skład kolejnych z nich. Staramy się też dowiedzieć, jak sklep troszczy się o ich przechowywanie oraz o to, aby ich daty zdatności do spożycia były aktualne. Każde z tych działań jest uzasadnione, pamiętajmy jednak także o kilku innych aktywnościach podnoszących poziom bezpieczeństwa robionych przez nas zakupów.
Tu na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo naszych płatności oraz… danych osobowych. Sklep internetowy nie może utajniać informacji na temat tego, kto zajmuje się administracją danych pozostawionych przez nas. Musi też poinformować o tym, w jaki sposób chce je wykorzystywać. Warto stosować się do zasady mówiącej o tym, aby zgadzać się tylko na to, co jest absolutnie niezbędne do dokonania zakupów. Jeśli nie interesuje nas uczestnictwo w newsletterze, nie musimy wcale wyrażać na nie zgody.
Pamiętajmy też o tym, że nie każdy sposób transakcji jest tak samo bezpieczny. Jeśli więc sklep budzi nasze wątpliwości, nie podawajmy danych dotyczących naszych kart kredytowych i debetowych. W takim przypadku znacznie bezpieczniejszą opcją będzie zapłacenie za zakupy przy ich odbieraniu. Dziś jest to możliwe zarówno przy użyciu gotówki, jak i karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *