Zachowanie płynności finansowej to jedno z najważniejszych zadań każdego przedsiębiorcy. Jej zachwianie może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Dlatego firmy szukają różnych, skutecznych sposobów, które pomogą w utrzymaniu płynności. Jednym z takich sposobów jest faktoring.
Czym jest faktoring?
Faktoring cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Zasada działania tej usługi finansowej jest bardzo prosta. Przedsiębiorstwo (faktorant) wystawia na swojego klienta fakturę z odroczonym terminem płatności, a ta kupowana jest przez firmę faktoringową (faktora). Faktor opłaca fakturę. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzymuje na swoje konto środki finansowe niemal natychmiast. Nie musi czekać aż klient opłacić fakturę. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza, jeśli faktury wystawiane są z bardzo długim terminem płatności. Przedsiębiorstwo może od razu cieszyć się środkami finansowymi i wykorzystać je na opłacenie bieżących zobowiązań. Dzięki temu płynność finansowa nie jest w żaden sposób zachwiana.
Różne formy faktoringu
Firmy faktoringowe, np. Faktoria, oferują przedsiębiorstwom różne formy faktoringu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą wybrać taki rodzaj usługi faktoringowej, który najlepiej odpowiada ich potrzebom i oczekiwaniom. Konkretny rodzaj faktoringu często wybierany jest także pod kątem kontrahentów, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje. Najczęściej przedsiębiorcy korzystają z faktoringu pełnego lub niepełnego.
Faktoring pełny
W przypadku faktoringu pełnego całe ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta bierze na siebie faktor, czyli firma faktoringowa. Dla przedsiębiorstwa jest to dobra opcja w sytuacji, kiedy rozpoczyna współpracę z nowym klientem i nie ma do niego jeszcze pełnego zaufania.
Faktoring niepełny
W tym przypadku ryzyko niewypłacalności przez kontrahenta bierze na siebie faktorant, czyli przedsiębiorstwo wystawiające fakturę. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie opłaci faktury, wówczas przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do zwrotu środków firmie faktoringowej. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku współpracy ze stałymi klientami.
Zalety faktoringu
Faktoring to bardzo korzystna usługa finansowa dla przedsiębiorstw. Pozwala na finansowanie bieżącej działalności firmy, a tym samym jest skutecznym sposobem na zachowanie płynności finansowej. Co ważne, na rynku funkcjonują firmy faktoringowe, które oferują nie tylko finansowanie faktur sprzedażowych, ale również tych zakupowych. Przykładem może być Faktoria. W takim przypadku środki finansowe wpłacane są na rachunek bankowy dostawcy. W ten sposób firma faktoringowa spłaca zobowiązanie swojego klienta. Ogromną zaletą faktoringu jest także fakt, iż jest to usługa przeznaczona dla wszystkich firm. Nie tylko tych dużych, ale również małych i średnich. Z faktoringu korzystają także mikroprzedsiębiorstwa. Jest to zatem skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej dla każdego przedsiębiorcy.