Jak bezpiecznie korzystać z systemów bankowości internetowej?

Powszechny dostęp do internetu sprawił, że zdecydowana większość usług przeniosła się do wirtualnego świata. Nikogo już nie dziwi zamawianie taksówek przez aplikacje, robienie zakupów bez wychodzenia z domu, czy załatwianie spraw urzędowych lub bankowych z poziomu komputera, a nawet telefonu. Szczególnie system bankowości internetowej ułatwił życie wielu z nas i dzięki niemu kolejki w bankach i załatwianie spraw przy „okienkach” to przeszłość. Mimo, iż korzystanie z banku online eliminuje pewne zagrożenia, jak ryzyko zniszczenia fizycznej formy pieniędzy lub narażenia się na kradzież gotówki, to nie jest wolne od innych ryzyk. Jak więc korzystać z systemów bankowości internetowej, aby ustrzec się przed niebezpieczeństwem straty środków?

Bezpieczeństwo korzystania z internetowego banku jest możliwe, jednak przy stosowaniu się do kilku podstawowych zasad.

Jako pierwszy należy wziąć pod uwagę komputer. Przede wszystkim nigdy nie należy logować się do banku z komputerów dostępnych także dla innych, jak np. komputery w urzędzie, kafejce internetowej, bibliotece, pracy. Istnieje ryzyko, że na takim komputerze zainstalowane jest oprogramowanie, które mogłoby przechwycić dane do logowania, a tym samym dostęp do konta i pieniędzy. Ponadto niezbędne jest, aby korzystać z zaufanych sieci wi-fi. Tu również ogólnodostępne sieci mogą sprawić, że utracimy kontrolę nad swoim kontem. Komputer powinien być również wyposażony w rekomendowany i aktualny antywirus, który ostrzegać będzie przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

Czytaj także  Czy zakupy spożywcze online są bezpiecznie?

Kolejna kwestia to samo logowanie się do banku – bardzo dobrym pomysłem jest weryfikacja dwuetapowa. Jest ona dostępna niemal w każdym systemie bankowości internetowej (zaloguj się -> https://online.nestbank.pl/) i polega na tym, że po wpisaniu danych do logowania należy jeszcze uwierzytelnić ten ruch za pomocą odrębnego urządzenia, np poprzez wpisanie kodu SMS lub potwierdzenie w aplikacji mobilnej. Jeśli zaś chodzi o hasło, to należy je regularnie zmieniać i pod żadnym pozorem nie zapisywać go w żadnym pliku. Logując się do banku każdorazowo trzeba sprawdzić, czy jest to na pewno właściwa strona (poprzez weryfikację adresu i posiadanie odpowiedniego certyfikatu – kłódka na lewo od adresu strony). Zdarza się, że oszuści internetowi tworzą strony łudząco podobne do strony banku przez co myśląc, że logujemy się do odpowiedniego serwisu, tak naprawdę podajemy dane logowania osobom trzecim.

Korzystając z internetu, tak samo jak w życiu prywatnym należy zachować rozsądek. Jeśli w przeglądarce wyskoczy nagle komunikat o tym, że jesteśmy milionowym użytkownikiem strony i mamy z tego powodu dostać nowy laptop, telefon czy cokolwiek innego, to powinna zapalić się nam czerwona lampka. Raczej nikt nie będzie chciał rozdawać niczego za darmo, a na takich stronach, w dalszych krokach trzeba podać dane, które prawdopodobnie posłużą do nielegalnych celów. Również trzeba uważać na załączniki wysyłane mailowo – jeśli dostajemy nagłą niespodziewaną fakturę lub inne informacje, które należy pobrać na swój komputer lub telefon, to przede wszystkim sprawdźmy kto wysyła maila. Jeśli nadawca nie jest nam znany, dobrze jest zignorować taką wiadomość.

Czytaj także  Jak dostosować regały półkowe do specyfiki przechowywanych towarów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *