Od końca dziewiętnastego wieku wzrasta mechanizacja całego przemysłu. Początkowo pojawiały się maszyny, które jedynie przyspieszały tempo pracy, ale dalej wymagały ścisłego nadzoru człowieka. Dzisiaj automatyka stopniowo dąży do tego, aby zminimalizować wkład ludzki do minimum. I jednym z narzędzi, które pomoże w dokonaniu kolejnego przełomu jest IO-Link Balluff.
Jak działa IO-Link Baluff?
Celem automatyki jest ciągłe rozwijanie zarządzania przemysłem oraz usprawnianie kontroli nad procesami. Nauka ta zajmuje się programowaniem urządzeń w taki sposób, aby generowały maksymalne możliwe zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. I oczywiście wymaga ona stałego rozwoju i wprowadzania usprawnień.
Jednym ze sposobów minimalizowania przestojów w trakcie produkcji jest szybsze wykrywanie usterek. Do niedawna jeszcze, kiedy jeden ze sterowników zaczynał szwankować, trzeba było odnaleźć go w sposób tradycyjny. W dużym skrócie specjaliści musieli dokonać przeglądu instalacji, aby wykryć problem.
I tutaj właśnie wkracza IO-Link. Jest to międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej – oznaczany jako IEC 61131-9. Zdecydowanie ułatwia on komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami systemu i tym samym znalezienie usterki.
IO-Link składa się z:
- Device – urządzenie wykonawcze,
- Master – bramka komunikacyjna pomagająca zsynchronizować przepływ danych pomiędzy urządzeniem sterującym i wykonawczym,
- czujnik IO-Link,
- trzy lub pięciożyłowy przewód do komunikacji,
- oprogramowanie, które służy do konfiguracji systemu.
Więcej na temat IO-Linku można przeczytać także w tym artykule: https://innovatingautomation.pl/czym-jest-io-link-cz-2/
Jak przebiega konfiguracja IO-Link?
Najpierw musimy skonfigurować urządzenie IO-Link Device. Tutaj potrzebny jest konwerter sygnału, który ułatwi wysyłanie informacji w sposób czytelny dla oprogramowania komputerowego. Przyda się odpowiednia aplikacja oraz pliki konfiguracyjne ze strony producenta.
Drugi etap to skonfigurowanie urządzenia Master. Ma on wbudowany Web Server, w związku z czym możemy dosyć komfortowo zmieniać ustawienia.
Należy też pamiętać o pobraniu plików niezbędnych do współpracy IO-Linka z innymi urządzeniami. Tutaj wiele będzie zależało od tego, z podzespołów jakich producentów korzystamy.
Dodatkowe zalety IO-Link
Czujnik IO-Link zdecydowanie ułatwia wykrycie i zdiagnozowanie usterek. To narzędzie pozwala nie tylko na szybsze wykrywanie problemów do rozwiązania. Umożliwia także na korzystanie z o wiele mniejszej liczby urządzeń konwertujących. Pozwala także na połączenie wielu różnych urządzeń za pomocą jednego typu przewodu.