Jaki papier wybrać do drukowania?

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić dobrze prosperujące biuro, które nie posiadałoby drukarki. Wybór odpowiedniego papieru do wydruków nie jest jednak wcale sprawą tak prostą, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Jakie są rodzaje papieru?

Błędna decyzja o wyborze materiału do drukowania może nas niestety dużo kosztować; papier posiada bowiem realny wpływ na jakość docelowych wydruków, a nawet na stan techniczny samego urządzenia. Aby nie narazić się na niepotrzebne komplikacje, warto już na wstępie zapoznać się z wariantami papieru, jakie oferuje nam współczesny rynek. A jest w czym wybierać. W powszechnym użyciu znajdują się dziś cztery podstawowe rodzaje interesującego nas materiału: papier uniwersalny, przeznaczony do druku atramentowego, dedykowany urządzeniom laserowym oraz igłowym. Najbardziej kontrowersyjny w tym zestawieniu okazuje się, zdaniem ekspertów, papier uniwersalny. Spora grupa specjalistów twierdzi, że coś takiego w ogóle nie istnieje, ponieważ zasady działania poszczególnych typów drukarek (chodzi tu zwłaszcza o urządzenia atramentowe i laserowe) diametralnie się od siebie różnią. Dlatego też użytkownik postępuje najlepiej i najbezpieczniej wtedy, gdy kupuje papier dedykowany posiadanemu przez siebie sprzętowi. Dodatkowo, warto pamiętać, że niektóre marki wykreowano z myślą o drukach czarno-białych bądź szarych, inne zaś – kolorowych.

Czytaj także  5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

Oprócz materiałów opisanych wyżej, najczęściej spotykanych w codziennej biurowej praktyce, możemy też czasami potrzebować nośnika niestandardowego. Także i pod tym względem wybór asortymentu dostępnego na rynku nas nie zawiedzie – spotkamy się z papierem fotograficznym (w wielu odmianach), artystycznym, pocztówkowym, magnetycznym, samoprzylepnym… Jeśli tylko nauczymy się poruszać w gąszczu drukarskich możliwości, doskonała jakość i fantazyjność wydruków stanie się niewątpliwie dużym atutem naszej firmy.

Jakie są podstawowe parametry nośnika?

Wybierając papier do drukowania, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na format. W codziennym życiu stosuje się najczęściej standardowy format A4. Większą różnorodnością cechują się papiery fotograficzne, w ostatnich latach coraz częściej stosuje się też w niektórych branżach tzw. wydruki wielkoformatowe.

Druga istotna własność papieru to jego gramatura, czyli waga metra kwadratowego podana w gramach. Wpływa ona na wytrzymałość materiału oraz na jakość wydruku. W warunkach biurowych używa się przeważnie papieru o gramaturze 80 g/m2.

Kolejny parametr interesującego nas nośnika, rozdzielczość druku, wyrażany jest w jednostce zwanej dpl (ang. dots per inch), czyli liczba plamek przypadających na cal kartki”. Poszczególne typy drukarek działają na różnych rozdzielczościach, należy zatem zachować ostrożność i zawsze dostosowywać papier do możliwości sprzętu.

Ostatnią istotną cechą papieru jest jego klasa, czyli po prostu jakość. Określa się ją za pomocą liter A, B i C, przy czym symbol A oznacza wartość najwyższą. Papier tej klasy odznacza się doskonałym kontrastem oraz świetnie oddaje kolorystyczne walory oryginału.

Czytaj także  Wybieranie właściwej stacji pogodowej dla twojego domu