Od czego zależy koszt wysłania paczki?

Polacy coraz częściej korzystają z usług kurierów, czy to w ramach zakupów online, czy też wysyłając prezenty naszym najbliższym. Obecnie na rynku funkcjonuje aż kilkadziesiąt mniejszych lub większych firm kurierskich, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko warunkami dostawy, ale też cennikiem. Od czego zależy koszt wysłania paczki? Sprawdziliśmy to!

Rozmiar i gabaryty a koszt wysłania paczki

Najbardziej oczywistym elementem wpływającym na koszt wysłania paczki jest jej rozmiar, a konkretniej gabaryty. W przypadku klasycznych, prostokątnych paczek łatwo jest je zmierzyć, ale coraz częściej decydujemy się na wysyłkę niestandardowych przedmiotów. Ich wysyłka wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej, zazwyczaj bardzo wysokiej opłaty, a ostateczna cena zależy od gabarytu całości, czyli maksymalnego rozmiaru przesyłki liczonego w pionie i poziomie. Istotny jest też ciężar przesyłki. W przypadku większości firm kurierskich waga paczki nie może przekraczać 30 kg, choć są i takie przyjmujące maksymalnie 20 kg. W przypadku większego ciężaru przesyłki warto sprawdzić w cenniku, w jaki sposób została rozwiązana kwestia przekroczenia wagi. Zazwyczaj jest do stała dodatkowa opłata, choć zdarza się, że firmy kurierskie liczą sobie za każdy nadmiarowy kilogram.

Koszty doręczenia oraz usług dodatkowych

Szybki rozwój rynku oraz zmiany preferencji konsumentów sprawiły, że firmy kurierskie oferują coraz szerszy wachlarz usług dodatkowych związanych z doręczeniem przesyłki. Mowa tutaj zarówno o kurierach wieczorowych kursujących po godzinach pracy lub możliwość wyboru dokładnej godziny doręczenia. W końcu wygoda osób odbierających jest jedną z głównych zalet skorzystania z kuriera, przez co firmy z sektora doręczeniowego ciągle wymyślają nowe, często kosztowne rozwiązania. Jednym z nich są paczkomaty, które nie tylko są związane z InPostem. Coraz więcej firm decyduje się na założenie własnej sieci automatów umożliwiających wygodny odbiór przesyłek. Wśród usług dodatkowych popularnością cieszy się też tzw. wysyłka ekspresowa, w której za dodatkową opłatą firma podejmuje się znacznie szybszego dostarczenia przesyłki – zazwyczaj są to 24 godziny. Ostatnią, często wykorzystywaną usługą jest dodatkowe ubezpieczenie paczki stanowiące rozszerzenie standardowego ubezpieczenia. Jest ono szczególnie polecane w przypadku paczek z cennymi przedmiotami, które mogą łatwo ulec zniszczeniu w transporcie.
Faktyczny koszt wysłania paczki zależy od gabarytów oraz ciężaru samej przesyłki, a także ewentualnych usług dodatkowych oferowanych przez firmę kurierską. Warto mieć to na uwadze, by dostosować koszt i warunki wysyłki do preferencji odbiorcy.

Czytaj także  Pewny kurier Warszawa – zawsze drogi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *