Odkryj możliwości swojego konta – nietypowe przelewy bankowe

Wykonywanie przelewów to podstawowa funkcja w zasadzie każdego konta bankowego. Oczywiście coraz częściej są one wykonywane online, bo tak jest taniej i wygodniej. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że konto internetowe oferują nie tylko klasyczne przelewy jednorazowe, ale i mniej typowe przelewy. Czym się one charakteryzują i co warto na ich temat wiedzieć?

Czym jest BILIX?

Od pewnego czasu banki wprowadziły w swoich kontach internetowych usługę, która pozwala płacić za faktury w sposób łączący w sobie cechy polecenia zapłaty przez przelewu zdefiniowanego. To tzw. BILIX, a więc elektroniczna prezentacja i płatność rachunków. Na świecie nazywa się ją EBPP – Electronic Bill Presentment & Payment. Wierzyciel przesyła faktury tylko do banku dłużnika, który prezentuje je w formie elektronicznej na koncie wirtualnym. Klient, gdy zaloguje się do systemu bankowości internetowej widzi te niezapłacone faktury i może szybko je opłacić. Zadaniem BILIX jest eliminacja papierowego obiegu faktur i uproszczenie całego procesu ich płacenia.

Na czym polega SORBNET?

W przypadku klasycznego przelewu pieniądze na konto internetowe odbiory trafiają dopiero za jakiś czas. Na ogół trwa to od kilku do kilkunastu godzin. Obowiązuje to płatności wewnątrzkrajowe, bo wysyłając pieniądze za granicę czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy. Krajowe przelewy są bowiem realizowane przez ELIXIR, a więc międzybankowy system rozliczeniowy. Przewiduje on tylko trzy sesje rozrachunkowe na dzień roboczy. W ich ramach banki wymieniają się między sobą płatnościami. Jednak poszczególne banki nie mają sesji w tym samym czasie, co przekłada się na dłuższy czas oczekiwania na pieniądze.

Dlatego też Narodowy Bank Polski stworzył specjalny system rozliczeniowy o nazwie SORBNET. Mają do niego dostęp także klienci indywidualni posiadający zwykłe konto internetowe. W ramach tego systemu wszystkie płatności są realizowane natychmiast. Pieniądze trafiają tym samym na konto odbiorcy w ciągu zaledwie kilku minut. Co więcej, NBP zarządził, aby przelewy o wartości ponad 1 mln zł obowiązkowo odbywały się za pośrednictwem SORBNET. Coraz więcej banków realizuje ponadto szybkie przelewy za pomocą systemu rozliczeniowego Express ELIXIR.

SEPA – co to za przelewy?

Posiadacze kont internetowych mogą ponadto korzystać z przelewów SEPA. Co to takiego? Klasyczne przelewy zagraniczne wykonywane są za pośrednictwem sieci banków należących do SWIFT – Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. W systemie tym nie ma jednak głównej jednostki rozliczeniowej, która obsługiwałaby wszystkie przelewy międzynarodowe. Po drodze jest wielu pośredników. Są to banki-korespondenci. Niektóre z nich pobierają z tego tytułu stosowne opłaty. Pokrywa je nadawca, odbiorca lub odbiorca i nadawca po połowie. Dlatego do realizacji przelewów w ramach UE powstał system płatności SEPA. W tym przypadku agentem rozliczeniowym jest Pan-European Automated Clearing House. Przelew SEPA jest bardzo wygodny i o wiele tańszy niż standardowy przelew zagraniczny. Koszt nie przekracza na ogół 5 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *