Płatności za pomocą telefonu, nowoczesne środki płatnicze

Wzrost znaczenia usług elektronicznych w bankowości sprawił, że dokonywanie płatności za pomocą telefonu nikogo już nie dziwi. Co więcej, następuje coraz większy wzrost entuzjastów tego typu nowoczesnych środków płatniczych. Nic w tym dziwnego, w końcu trudniej zapomnieć o smartfoniem, niż o portfelu. 

Jak dokonywać płatności za pomocą telefonu?

Stale rosnąca popularność oraz wzrost uniwersalności telefonów komórkowych stały się polem do popisu dla banków. Świadczą o tym kolejne dedykowane dla nich aplikacje, zmieniające telefon w nowoczesny środek płatniczy. Wygląd i zawartość zainstalowanego na smartfonie programu jest bardzo podobna do strony internetowej banku. Daje on użytkownikowi możliwość szybkiego sprawdzenia stanu konta, zlecenia przelewu, założenia lokaty lub skorzystania z płatności zbliżeniowej za pomocą telefonu.

Jakie są rodzaje nowoczesnych środków płatniczych?

Jedną z bardziej atrakcyjnych usług mobilnych dostępnych na rynku, umożliwiających płatność za pomocą telefonu jest płatność NFC. Dzięki niej, zyskuje się opcję dokonywania płatności zbliżeniowych, z wykorzystaniem smartfona. Aby zyskać dostęp do tej metody płatniczej, należy udać się do banku i poprosić o wydanie wirtualnej karty do konta osobistego, która zostanie zapisana na karcie SIM komórki. Na koniec konieczne jest jeszcze aktywowanie usługi u operatora komórkowego. Istnieje jednak pewne ograniczenie tej formy płacenia, ze względu na konieczność posiadania przez telefon anteny NFC. Z kolei zaletę wartą zauważenia stanowi fakt, iż karta NFC może być wydana w formie karty debetowej lub kredytowej.

Czytaj także  Zadbaj o profesjonalną oprawę wizualną imprezy, wybierając nowoczesny ekran LED

Innym rodzajem nowoczesnego środka płatniczego jest usługa MasterCard Mobile. Dzięki niej klient banku może zapłacić za bilety do kina, parking, czy też uregulować rachunek lub inny dowolny, drobny wydatek. Aby móc dokonywać płatności za pomocą telefonu w ramach tego rozwiązania, konieczne jest posiadanie karty debetowej lub kredytowej MasterCard oraz zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na telefonie.

Najnowsze rozwiązanie na polu nowoczesnych środków płatniczych

Stosunkowo nowym rozwiązaniem, ale za to zyskującym sobie coraz większe grono zwolenników, są płatności zbliżeniowe, oparte o chmurę oraz technologię HCE. Ten nowoczesny środek płatniczy przypomina opisany wcześniej NFC. Różnica leży w braku konieczności wyposażenia telefonu w specjalną kartę SIM, ponieważ wszystkie informacje niezbędne do wykonania transakcji są przechowywane w tzw. chmurze obliczeniowej, czyli w pewnego rodzaju zewnętrznym serwerze. Z powyższej informacji wynika, że z tej formy płatności za pomocą telefonu, będzie można skorzystać niezależnie od operatora komórkowego.

Ostatnim ciekawym sposobem płatności przy użyciu telefonu, o którym warto wspomnieć, jest system BLIK. To rozwiązanie opiera się na aplikacji mobilnej oraz systemie kodów jednorazowych generowanych w telefonie. Nie wymaga on instalacji dodatkowego programu na telefonie, ponieważ usługa jest realizowana w ramach aplikacji mobilnej banku.