Jak przesyłka dociera do adresata? Zaplecze kuriera

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się przesyłki kurierskie. Nie wszyscy jednak wiedzą na czym polega transport lotniczy czy drogowy  i doręczanie takich przesyłek. Taka wiedza jednak jest potrzebna, zwłaszcza w przypadku osób, które wysyłają i odbierają sporo paczek. Jak więc wygląda droga przesyłki od nadawcy do adresata?

Nadanie paczkiCiężarówka

Obecnie chcąc wysłać przesyłkę kurierską, należy najpierw zamówić usługę prze internet bądź telefonicznie. Wcześniej dobrze jest też zmierzyć i dobrze zapakować paczkę. Na tej podstawie obliczana jest bowiem cena transportu lotniczego, morskiego czy drogowego. Zamawiając online, od razu można dokonać płatności za usługę.

Kurier zjawia się po przesyłkę na ogół następnego dnia roboczego. Paczka powinna już na niego czekać przygotowana. Poza tym należy zadbać o wydrukowanie listu przewozowego, jeśli usługa realizowana jest przy pomocy pośrednika. W pozostałych przypadkach kurier może wypełnić taki dokument za nadawcę.

Transport

Po nadaniu przesyłki następuje jej transport np. lotniczy, bez udziału klienta. Zajmuje się nim dana firma logistyczna. Kurierzy prze cały dzień odbierają przesyłki, aby wieczorem dostarczyć je do swojej bazy – terminala. Stamtąd trafiają one do sortowni (transport liniowy). Tam są rozdzielane na poszczególne lokalizacje. Najczęściej odbywa się to automatycznie za pomocą specjalnego sortera. Jedynie przesyłki wykupioną dodatkową usługą są sortowane ręcznie. Następnie trafiają do terminali w strefach, w których mają być doręczone. Odbywa się to na ogół szybko i sprawnie.

Czytaj także  Grzanie wody z falownikiem Fronius Ohmpilot. Jak to działa?

Dzisiaj standardem jest już to, że klienci mogą w internecie śledzić proces transportu wysłanej przez siebie paczki lub przesyłki, na którą czekają. Są one skanowane automatycznie w określonych punktach na trasie.

Doręczenie

Kurierzy zaczynają rozwożenie paczek z samego rana. W niektórych firmach kurierskich dzwonią rano do odbiorców i pytają w jakich godzinach mogą ich zastać w domu. W tym przypadku skuteczność doręczeń jest znacznie wyższa. Gdy kurier nikogo nie zastanie pod danym adresem, zostawia awizo z informacją kiedy kurier przyjdzie ponownie lub gdzie osobiście można odebrać przesyłkę. Na ogół firmy kurierskie próbują dostarczyć paczkę dwa razy, potem trzeba zrobić to już samodzielnie w terminalu danej firmy przewozowej.

Gdy coś pójdzie nie tak

logistyka
Transport lotniczy pozwala na szybkie dotarcie przesyłki nawet na drugi kraniec świata.

W sytuacji, gdy kurier nie zastanie odbiorcy w domu przez kilka dni z rzędu, przesyłka czeka na odbiór w terminalu. Nie może być tak jednak wiecznie. Jeśli z odbiorcą nie ma żadnego kontaktu, po kilku dniach przesyłka wraca do nadawcy. Tak dzieje się też wówczas, gdy adres dostawy jest błędny lub odbiorca odmawia przyjęcia przesyłki. Dlatego nadawca musi pamiętać o dokładnym wypełnieniu listu przewozowego, bo to on w razie zwrotu pokrywa podwójne koszty transportu.

Czym jest kurier dedykowany?

Obecnie coraz więcej firm kurierskich oferuje usługę kuriera dedykowanego. To rozwiązanie stosowane w przypadku przesyłek pilnych, które muszą znaleźć się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia. W tej sytuacji paczka omija terminal i sortowanie. To opcja droga, bo na ogół kurier przewozi wówczas tylko jedną przesyłkę.

Czytaj także  Jak bezpiecznie korzystać z systemów bankowości internetowej?