Transport specjalistyczny – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród polskich firm specjalizujących się w usługach logistycznych i spedycyjnych istnieją też takie, które zajmują się także transportem specjalistycznym. Co to takiego? To element działalności transportowej polegający na organizowaniu transportów niestandardowych, często wymagających specjalnego rodzaju naczep i odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Poniżej pokrótce postaramy się przedstawić jakie z towarów zaliczamy do tych, które wymagają transportu specjalistycznego oraz o szansach i zagrożeniach, jaki stwarza dla branży logistycznej ten typ przewozów.

Transport specjalistyczny – wymagania

Często tego typu usługi posiadają tylko najwięksi gracze z branży logistycznej ze względu na konieczność posiadania odpowiedniej floty, która często jest dużo droższa i rzadziej używana oraz odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Jednak usługami transportu specjalistycznego zajmują się także mniejsze firmy logistyczne i spedycyjne, które celują tylko w ten segment rynku i w nim upatrują sposób na rozwój. Co jasne stawki w tym wypadku są dużo większe, a posiadanie odpowiednich kwalifikacji biorą na siebie często właściciele, jednak rozwój szeroko rozumianej spedycji i logistyki w naszym kraju sprawia, że coraz więcej osób szukając dla siebie miejsca na rynku i dysponujący odpowiednim zapleczem finansowym może tutaj odnieść sukces.

Transport towarów chłodzonych

To jeden z najczęstszych i najczęściej stosowanych rodzajów transportu specjalistycznych. Przedsiębiorca, który ma zamiar wozić tego typu towary zmuszony jest do zakupu odpowiednich naczep, w których występuje ciągła kontrola temperatury. Oczywiście wraz z rozwojem branży logistycznej nastąpił również rozwój sposobów utrzymywania towarów w odpowiedniej temperaturze stąd oprócz tradycyjnych chłodni w naczepach lub kontenerach występują także specjalistyczne żele chłodzące lub suchy lód. Te ostatnie rozwiązania stosowane są raczej przez dużych graczy, często w transporcie lotniczym lub morskim, a małe firmy logistyczne najczęściej bazują na tradycyjnych chłodniach.

Czytaj także  Jaki certyfikat z zarządzania projektami?

Transport towarów niebezpiecznych

To podstawowy rodzaj towarów w szeroko rozumianej logistyce, który kojarzy się z transportem specjalistycznym. Tutaj oprócz odpowiedniej floty obowiązkowe są wymagania wobec kierowców, którzy taki towar przewożą nazywane powszechnie ADR od przepisów prawa europejskiego taki przewóz regulującego. Najczęściej jako towary niebezpieczne w logistyce traktuje się materiały łatwopalne, toksyczne, żrące, promieniotwórcze czy wreszcie wybuchowe. Dlatego np. przewóz amunicji przez wojskową ciężarówkę również potraktujemy, jako przewóz specjalistyczny, choć w tym wypadku obwiązują go przepisy Ministra Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

Transport ponadgabarytowy

Tego rodzaju przewozami zajmują się najczęściej firmy logistyczne posiadające dużą flotę samochodów i przede wszystkim specjalistycznych naczep charakteryzujących się niską podwoziem i większą ilością osi. Transport ponadgabarytowy to inne niż powszechnie przyjęte rozmiary towaru oraz dużo większa od standardowo dopuszczalnej waga. W tego rodzaju przewozach, podobnie jak w przypadku przewożenia niektórych towarów niebezpiecznych, firmy logistyczne wykorzystują często konwoje w celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno transportowanego materiału, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Transport pojazdów

Transport samochodów oraz motocykli i skuterów regulują odpowiednie przepisy, które narzucają również firmom logistycznym rodzaj naczep, za pomocą jakich może się on odbywać. Jednoślady mogą być przewożone np. w kontenerach, ale auta osobowe lub ciężarowe wymagają odpowiednich lawet. Ich rodzaj i wielkość zależy od typu przewożonych pojazdów, ale te mogące przewieźć np. autobus posiadają tylko niektórzy uczestnicy rynku logistycznego. Co ciekawe taki wymogi nie dotyczą stosowanych w rolnictwie ciągników siodłowych, które mogą być przewożone na standardowych naczepach odpowiednich do zwykłego transportu.

Czytaj także  Od kliknięcia kup teraz do otrzymania paczki - sprawdź, jak to działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *