Transport specjalistyczny – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród polskich firm specjalizujących się w usługach logistycznych i spedycyjnych istnieją też takie, które zajmują się także transportem specjalistycznym. Co to takiego? To element działalności transportowej polegający na organizowaniu transportów niestandardowych, często wymagających specjalnego rodzaju naczep i odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Poniżej pokrótce postaramy się przedstawić jakie z towarów zaliczamy do tych, które wymagają transportu specjalistycznego oraz o szansach i zagrożeniach, jaki stwarza dla branży logistycznej ten typ przewozów.

Transport specjalistyczny – wymagania

Często tego typu usługi posiadają tylko najwięksi gracze z branży logistycznej ze względu na konieczność posiadania odpowiedniej floty, która często jest dużo droższa i rzadziej używana oraz odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Jednak usługami transportu specjalistycznego zajmują się także mniejsze firmy logistyczne i spedycyjne, które celują tylko w ten segment rynku i w nim upatrują sposób na rozwój. Co jasne stawki w tym wypadku są dużo większe, a posiadanie odpowiednich kwalifikacji biorą na siebie często właściciele, jednak rozwój szeroko rozumianej spedycji i logistyki w naszym kraju sprawia, że coraz więcej osób szukając dla siebie miejsca na rynku i dysponujący odpowiednim zapleczem finansowym może tutaj odnieść sukces.

Transport towarów chłodzonych

To jeden z najczęstszych i najczęściej stosowanych rodzajów transportu specjalistycznych. Przedsiębiorca, który ma zamiar wozić tego typu towary zmuszony jest do zakupu odpowiednich naczep, w których występuje ciągła kontrola temperatury. Oczywiście wraz z rozwojem branży logistycznej nastąpił również rozwój sposobów utrzymywania towarów w odpowiedniej temperaturze stąd oprócz tradycyjnych chłodni w naczepach lub kontenerach występują także specjalistyczne żele chłodzące lub suchy lód. Te ostatnie rozwiązania stosowane są raczej przez dużych graczy, często w transporcie lotniczym lub morskim, a małe firmy logistyczne najczęściej bazują na tradycyjnych chłodniach.

Czytaj także  Czy istnieją praktyczne stoliki biurowe?

Transport towarów niebezpiecznych

To podstawowy rodzaj towarów w szeroko rozumianej logistyce, który kojarzy się z transportem specjalistycznym. Tutaj oprócz odpowiedniej floty obowiązkowe są wymagania wobec kierowców, którzy taki towar przewożą nazywane powszechnie ADR od przepisów prawa europejskiego taki przewóz regulującego. Najczęściej jako towary niebezpieczne w logistyce traktuje się materiały łatwopalne, toksyczne, żrące, promieniotwórcze czy wreszcie wybuchowe. Dlatego np. przewóz amunicji przez wojskową ciężarówkę również potraktujemy, jako przewóz specjalistyczny, choć w tym wypadku obwiązują go przepisy Ministra Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

Transport ponadgabarytowy

Tego rodzaju przewozami zajmują się najczęściej firmy logistyczne posiadające dużą flotę samochodów i przede wszystkim specjalistycznych naczep charakteryzujących się niską podwoziem i większą ilością osi. Transport ponadgabarytowy to inne niż powszechnie przyjęte rozmiary towaru oraz dużo większa od standardowo dopuszczalnej waga. W tego rodzaju przewozach, podobnie jak w przypadku przewożenia niektórych towarów niebezpiecznych, firmy logistyczne wykorzystują często konwoje w celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno transportowanego materiału, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Transport pojazdów

Transport samochodów oraz motocykli i skuterów regulują odpowiednie przepisy, które narzucają również firmom logistycznym rodzaj naczep, za pomocą jakich może się on odbywać. Jednoślady mogą być przewożone np. w kontenerach, ale auta osobowe lub ciężarowe wymagają odpowiednich lawet. Ich rodzaj i wielkość zależy od typu przewożonych pojazdów, ale te mogące przewieźć np. autobus posiadają tylko niektórzy uczestnicy rynku logistycznego. Co ciekawe taki wymogi nie dotyczą stosowanych w rolnictwie ciągników siodłowych, które mogą być przewożone na standardowych naczepach odpowiednich do zwykłego transportu.

Czytaj także  Dlaczego firmy coraz częściej decydują się na elektroniczne wersje dokumentów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *