Zarówno stare lodówki, niedziałające pralki, zepsute radia, wyczerpane baterie, jak i twarde dyski, dyskietki czy płyty CD zaliczamy to tzw. odpadów elektronicznych, które należy traktować w szczególny sposób. Nie możemy bowiem zwyczajnie wyrzucić ich na śmietnik, gdyż mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Należy więc postępować z nimi w sposób niestandardowy.
Płyty CD i recykling
Ekolodzy biją na alarm, ponieważ spora część odpadów, jakie produkuje człowiek, nie rozkłada się wcale lub zajmuje im to kilkaset lat. Wymyślono jednak rozwiązanie tego problemu, polegające na ponownym wykorzystaniu tworzywa użytego do ich produkcji. Dzięki temu na wysypiskach nie zalegają sterty śmieci, ale owe śmieci otrzymują coś w rodzaju „drugiej szansy” i znowu produkuje się z nich przydatne przedmioty, np. ze starej butelki powstaje zupełnie nowa. Tak samo jest z płytami CD.
Co robić z niepotrzebnymi płytami CD lub DVD?
Z pewnością nie powinniśmy wyrzucać ich do śmietnika, ponieważ kiedy tak robimy, lądują one na wysypisku. Jeśli dalej tak będzie, za jakiś czas ludzkość po prostu utonie w śmieciach, ponieważ produkujemy ich więcej, niż jesteśmy w stanie składować. Wysypiska pękają w szwach! W związku z tym odpady takie, jak zużyte płyty CD możemy zwyczajnie wymienić, a nawet sprzedać. Dzięki temu starym rzeczom dajemy nowe życie, a przy tym chronimy środowisko naturalne. Tego rodzaju odpady możemy umieszczać w specjalnych pojemnikach ustawionych na przykład w wielkich sklepach czy budynkach użyteczności publicznej, np. w specjalnie utworzonych Gminnych Punktach Zbierania. Stamtąd zabierane są one do profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją i przetwarzaniem takich odpadów.
Drugie życie śmieci – czy to możliwe?
Współcześnie stosowane technologie utylizacji odpadów pozwalają zamienić stos zużytych, a co za tym idzie bezużytecznych płyt CD w nową obudowę telewizora, miksera, mikrofalówki czy elementy szeregu innych urządzeń elektronicznych. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy, a także usuwa problem braku miejsca na wysypiskach śmieci. Płyty CD wykonuje się z poliwęglanu, tworzywa powszechnie stosowanego w produkcji elementów urządzeń RTV lub AGD. Bezużyteczne już krążki nie muszą, a nawet nie powinny zalegać na naszych domowych regałach zajmując tylko niepotrzebnie miejsce. Nie należy również wyrzucać ich do śmietnika razem z innymi odpadami, ponieważ jest to po prostu marnotrawstwo. Jak widać, w starych płytach CD drzemie ogromny potencjał, o czym wiedzą coraz liczniej powstające na rynku firmy, które zajmują się ich utylizacją i zamienianiem w elementy całkowicie nowych i niezwykle przydatnych, a czasami nawet niezbędnych urządzeń, bez których trudno byłoby nam dzisiaj funkcjonować. W wielu przypadkach, by pozbyć się wielkiej kolekcji starych płyt, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy wykonać jeden telefon, a odpowiednia firma pojawi się u naszych drzwi i za darmo zdejmie nam problem z głowy. Pozbycie się śmieci jest prostsze niż nam się wydaje!