Obecnie w większości sklepów za zakupy można płacić kartą. Czasami jednak nie jest to możliwe, a w pobliżu nie ma bankomatu i nie mamy dostępu do swoich pieniędzy. Na szczęście istnieje usługa Cash Back, która umożliwia pobranie z kasy sklepu wyposażonego w terminal POS niewielkiej kwoty podczas zakupów opłacanych kartą. Dzięki temu nie mamy wrażania, że brak bankomatu sprawia, że środki na koncie są zablokowane jak la lokacie oszczędnościowej.
Na czym polega usługa Cash Back? Czy ma coś wspólnego z lokatą oszczędnościową?
Usługa Visa Cash Back jest dostępna od 2006 roku, a jest definiowana jako dodatkowa funkcjonalność karty, dzięki której jej posiadacz może w trakcie zakupów w sklepie pobrać także gotówkę. Na czym to polega? Robiąc zakupy, za które płacimy kartą, możemy przy okazji wypłacić dowolną kwotą (ograniczoną do limitu narzuconego przez bank). W przypadku kart Visa górny limit podczas jednej transakcji wynosi 300 zł. W ciągu dnia możemy skorzystać z tej usługi wielokrotnie, za każdym razem wypłacając pełną kwotę, a jedynym ograniczeniem jest wysokość dziennego limitu, który ustanowiliśmy dla swojej karty. Usługa ta bardzo ułatwia życie, gdy nie mamy dostępu do bankomatu, bo ten okoliczny jest nieczynny lub jest stosunkowo daleko (na przykład w małych miejscowościach czy wioskach) – w takiej sytuacji mamy wrażanie, że nasze pieniądze są zgromadzone na lokacie oszczędnościowej, bo po prostu nie mamy do nich dostępu. Nawet jeśli bankomat jest, ale nie naszego banku, czasami musimy płacić prowizję za wypłaty, a dzięki Visa Cash Back można tego uniknąć. Skorzystać z tej usługi możemy wyłącznie przy jednoczesnej płatności kartą za zakupy. Z wypłat typu cashback mogą skorzystać klienci banków, które wdrożyły tę funkcjonalność, ale obecnie jest to większość banków działających na naszym rynku np. Nest Bank – https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/konta/uslugi/visa-cash-back.
Nie blokujmy pieniędzy jak na lokacie oszczędnościowej. Kilka słów o Visa Cash Back
Pamiętajmy, że zawsze warto sprawdzać, co się dzieje na naszym koncie. Kontrolując to, będziemy mogli wpłacić coś na lokatę oszczędnościową. Jeżeli często korzystamy z usługi cashback, zwróćmy uwagę, a w jaki sposób nasz bank rozlicza tego typu transakcje i czy wszystko się zgadza (kwoty pobrano właściwie). W większości banków wypłata pieniędzy ze sklepowej kasy jest traktowana jak operacja gotówkowa (identycznie jak wypłata środków w bankomacie). Warto to wiedzieć, bo gdy mamy ustalone dziennie limity wypłat gotówkowych i transakcji bezgotówkowych, może się zdarzyć, że niechcący przekroczymy limit i kasjer w sklepie nie wypłaci nam gotówki. Z usługi tej można skorzystać w sklepach i punktach, które oferują taką możliwość, a ich znalezienie nie jest trudne, gdyż logo Cash Back najczęściej umieszczane jest przy kasie, na witrynach sklepowych oraz drzwiach wejściowych. Zanim zapłacimy za zakupy, musimy poinformować sprzedawcę, że zamierzamy pobrać pieniądze i podajmy kwotę wypłaty. Jeśli ma on w kasie gotówkę, wypłaci nam ją tuż po tym, jak potwierdzimy transakcję kodem PIN.
Trzymana w portfelu karta pozwala na szybkie wypłaty środków z naszego konta podczas codziennych zakupów. Brak bankomatu w okolicy nie musi oznaczać, że nasze pieniądze będą zablokowane jak na lokacie oszczędnościowej. Wystarczy, że znajdziemy sklep, w którym można korzystać z usługi Visa Cash Back.