Wybierz coaching – studia podyplomowe

W warunkach współczesnego, agresywnego rynku pracy nie jest możliwe spełnianie własnych ambicji i budowanie kariery bez ciągłego inwestowania we własny rozwój oraz stałego poszerzania wiedzy. Ponadto przy obecnym tempie pracy coraz szybciej wypalamy się zawodowo, gubimy w poszukiwaniu potencjalnych dróg i ścieżek rozwoju. Na te, tak aktualne dziś, problemy odpowiada jeden kierunek studiów podyplomowych: coaching.

Dla kogo studia podyplomowe z coachingu

Tak naprawdę coaching to kierunek, który może być przydatny osobom zajmującym bardzo różne stanowiska i pełniących różne funkcje. W najprostszej linii będą to osoby odpowiadające w organizacjach za rozwój pracowników i ich motywację. Duże, międzynarodowe korporacje zatrudniają osoby odpowiedzialne tylko za to – za rozmowy z pracownikami, które mają na celu wydobycie ich umiejętności, zdolności i efektywne korzystanie ze swojego potencjału. Na takiej sytuacji korzysta przecież i firma i pracownicy. Należy tu dodać, że są to bardzo dobrze płatne stanowiska.

Jednak zajmują się tym nie tylko specjalnie zatrudnieni specjaliści od coachingu. Leży to przecież w zakresie obowiązków menedżerów wyższego i niższego szczebla. Wiedza na temat coachingu przyda się więc i szefom produkcji w niewielkiej fabryce, i dyrektorowi średniego przedsiębiorstwa.

To również dobry wybór dla psychologów, którzy chcą odnaleźć się w sferze biznesu. Wielu biznesmenów, podążając za zachodnią modą, decyduje się na własnego coacha, który pomaga im w rozwoju osobistym.

Czytaj także  Poczta kurierska nadal pewna?

Szkolenia z coachingu

Charakterystyka studiów

Studia podyplomowe z zakresu coachingu odbywają się zwykle w systemie zaocznym i trwają, w zależności od uczelni, 2 lub 3 semestry. Różnią się doborem kadry wykładowej, liczbą godzin, proporcją wykładów do warsztatów i ćwiczeń – akcentami rozłożonymi w różny sposób w dosyć zbliżonym programie. Jednak to te detale decydują o jakości studiów.

Przedmioty na studiach z coachingu mają na celu przekazanie wiedzy pozwalającej na rozwijanie kompetencji własnych i innych osób – klientów czy podwładnych. Uczą, jak prowadzić rozmowy coachingowe i postępować przy tym etycznie, w jaki sposób przekazywać informację zwrotną, by odniosła pozytywny skutek. Wielu uczestników takich studiów podkreśla wpływ, jaki coaching na studiach podyplomowych miał na nich samych i ich wiedzę o swoim sposobie pracy oraz wpływie na innych ludzi. Nierzadko dopiero podczas zajęć studenci odkrywają w sobie talent i siłę do pracy coacha.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Przeglądając materiały promujące ten kierunek studiów podyplomowych, zwróć uwagę na to, jak dużo czasu poświęca się na ćwiczenia i warsztaty i w jak dużych grupach się odbywają. Tylko w niewielkiej grupie masz szansę na rozmowę z trenerem czy wykładowcą oraz kameralną atmosferę sprzyjającą pracy.

Kluczową kwestią są osoby prowadzących – szczególnie część warsztatową. Dobrze, żeby nie byli to wyłącznie wykładowcy akademiccy, ale także praktycy, pracującymi na co dzień w zawodzie. Poczytaj o nich w internecie, sprawdź opinie, popytaj wśród znajomych i absolwentów.

Czytaj także  Cechy dobrego menedżera

Uważnie przeanalizuj program i rozważ, czy Twój stan wiedzy jest wystarczający dla podjęcia studiów i czerpania z nich w pełni.

Studia podyplomowe z coachingu mogą okazać się punktem zwrotnym w Twojej karierze. Dają sporą wiedzę na temat samego siebie, umiejętność współpracy z drugim człowiekiem, motywowania. To tak naprawdę wielki kapitał, a od Ciebie zależeć będzie, w jakim stopniu wykorzystasz go w życiu zawodowym.