Na czym polega logistyka zwrotów?

Logistyka zwrotów bywa też nazywana logistyką odpadów lub zwrotną. To specyficzny proces, jaki polega na planowaniu, wdrażaniu i kontrolowaniu powrotnego przepływu zużytych produktów, towarów, czy wykorzystanych opakowań i materiałów. Są one kierowane do miejsc utylizacji, gdzie ponownie odzyska się ich wartość. Jakie operacje są związane z tymi czynnościami? Czego dotyczy logistyka zwrotna?

Logistyka zwrotów – podejmowane operacje

Okazuje się, że logistyka zwrotów może bazować na różnych procesach, jakimi są najczęściej:
• ponowne wprowadzenie towaru do obiegu bez wykonania obróbki,
• wprowadzenie towaru na rynek, który został przywrócony do stanu fabrycznego i dobrej jakości,
• przywrócenie starszych towarów, gdzie nastąpiła zmiana zepsutych części,
• odzyskanie danych części produktu, które ponownie można wykorzystać,
• recykling, który polega na odzyskaniu materiałów ze zużytych produktów.

Skąd wynika powstawanie takiej logistyki? Jednym z najważniejszych powodów jest wprowadzanie kolejnych regulacji prawnych, jakie dotyczą ekologii i ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa aktualnie ponoszą odpowiedzialność za utylizację i odzyskiwanie danych wyrobów. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów dotyczących utrzymywania składowisk z opadami. Ponadto, dzięki temu jednostki gospodarcze mogą generować zyski ze sprzedaży odzyskanego towaru na rynku zbytu. Przyczyny logistyki zwrotów wiążą się również ze świadomością konsumencką. Klienci chętnie wybierają ekologiczne rozwiązania, które nie szkodzą środowisku.

Czytaj także  Pozycjonowanie sklepów internetowych

Zalety logistyki zwrotów

Warto podkreślić, że efektywne zarządzanie logistyką zwrotów ma szereg zalet. Przede wszystkim można cieszyć się obniżeniem kosztów dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów z odzysku (nie trzeba kupować nowych surowców). Kolejną kwestią jest uzyskanie przewagi nad konkurencją i zachęcenie większej liczby odbiorców za pomocą dobrej obsługi zwrotów towaru. Na uznanie zasługuje oczywiście aspekt środowiskowy i zmniejszenie negatywnego wpływu na otoczenie. Logistyka zwrotów z pewnością przyczyni się do pozytywnego odbioru firmy na rynku i wpłynie na jej dobry wizerunek wśród klientów.
Jednym z ważniejszych systemów logistycznych w każdej firmie jest zarządzanie odpadami. Nie zapominajmy o tym, że odpowiednie funkcjonowanie gospodarki odpadami ma wpływ na charakter, regularność i ilość wytwarzania odpadów. Istotne jest tutaj stosowanie zasad, jakie dotyczą ochrony środowiska. Aktualnie w naszym kraju należy bazować na Ustawie o odpadach. Zawiera ona informacje o tym, co dotyczy magazynowania i ewidencjonowania odpadów w jednostkach gospodarczych. Logistyka zwrotów to pojęcie, jakie powinien znać każdy przedsiębiorca. Obejmuje szereg procesów i działań, które wpływają na ochronę środowiska i odzyskiwanie surowców z przetworzonych materiałów. Duże znaczenie w tym przypadku ma recykling, z jakiego korzysta coraz więcej firm. Dbanie o środowisko jest pozytywnie odbierane na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *