Praca kojarzy się wielu ludziom głównie z obowiązkami i stresem. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy w ów niezbyt optymistyczny obraz udaje się nam wkomponować trochę jaśniejszych barw. Dzieje się tak, kiedy odnosimy sukces, albo gdy świętujemy doniosłą rocznicę naszej zawodowej aktywności.
Jak świętować w pracy?
Ci, którzy lubią swoje zajęcie, raczej nie potrzebują specjalnej zachęty, aby codziennie rano podnosić się z łóżka i jechać do biura. Gorzej, jeśli nie darzymy naszego zawodu specjalną miłością; wtedy z utęsknieniem wypatrujemy każdego urlopu, a w sytuacji choroby skrycie się cieszymy, że zwolnienie lekarskie pozwala nam przynajmniej na krótko uwolnić się od biurowej monotonii.
Niezależnie od naszego stosunku do miejsca zatrudnienia, dobrze jest od czasu do czasu urozmaicać sobie życie zawodowe. Doskonałą ku temu okazję stanowią wszelkie niecodzienne wydarzenia w rodzaju rocznic, sukcesów sprzedażowych, awansu itd. Nastrój święta mogą w takich wypadkach zapewnić okolicznościowe dyplomy i certyfikaty, których wręczanie z pewnością poprawi ogólną atmosferę w firmie, a osobom nimi obdarowanym zapewni znakomite samopoczucie.
Oczywiście, wręczanie pamiątkowych wyróżnień bywa w przedsiębiorstwach praktykowane „na poważnie” – wiąże się to np. z ukończeniem przez pracownika określonych szkoleń, albo z jego znaczącymi sukcesami, przyczyniającymi się do rozwoju firmy. Warto jednak zauważyć, że takie wyróżnienia – choć cenne i wiążące się przeważnie z dodatkową gratyfikacją finansową – nie grzeszą raczej nadmiarem pomysłowości. Wykonane na standardowym papierze dobrej jakości, zawierają w większości wypadków łatwą do przewidzenia treść: imię i nazwisko posiadacza, powód wystawienia certyfikatu, stosowną formułkę z gratulacjami oraz podpis osoby wystawiającej (najczęściej szefa lub przedstawiciela zewnętrznej firmy, która organizowała dany cykl szkoleń). Czasami warto jednakże zatroszczyć się o coś nieoczywistego, nieszablonowego, co podniesie morale pracowników bez angażowania osób trzecich. Temu właśnie mogą służyć okolicznościowe dyplomy.
Jakie dyplomy wybierać?
Różnego rodzaju dokumenty o żartobliwej treści dostępne są w dzisiejszych czasach w każdym lepszym sklepie papierniczym – jeśli zaś nie znajdziemy tam nic odpowiedniego dla nas, zawsze pozostaje opcja zamówienia u producenta dyplomu odpowiadającego naszym potrzebom… lub jego samodzielne wykonanie. Formuła wydaje się tu absolutnie dowolna: w grę wchodzą zabawne rysunki, dowcipne wierszyki, fantazyjne kroje czcionki i niesztampowe zestawienie kolorów.
Rzecz jasna, należy zadać sobie pytanie, czy dokument, który zamierzamy ofiarować, spełnia minimalne wymagania adekwatności do danej sytuacji: nieco inaczej zwracajmy się do naszego przełożonego, inaczej zaś do kolegi z biura. Nieroztropne byłoby dopuszczenie do tego, by sympatyczny z założenia gest przysporzył nam kłopotów. Pamiętając o powyższej drobnej uwadze, możemy eksperymentować i bawić się konwencjami; postarajmy się, aby nasza praca przestała się kojarzyć wyłącznie z nudą.