Cyberbezpieczeństwo: jak chronić się przed zagrożeniami w sieci?

Internet jest dzisiaj codziennością dla wielu z nas. Chętnie wykorzystujemy go do rozrywki, komunikacji ze znajomymi, lecz również pracy. Wiedzieć jednak musimy, że sieć może być miejscem niezwykle niebezpiecznym — intruzi mogą włamać się na nasz komputer i wykraść z niego hasła, w tym nawet te do konta bankowego. Nic więc dziwnego, że sporo użytkowników internetu zastanawia się, jak można ochronić swoje dane przed takim zagrożeniem.

Ustawiamy silne hasło

W dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku stykamy się z portalami, na których konieczne jest założenie konta. Dotyczy to nie tylko banku, poczty czy też serwisu społecznościowego, lecz nawet streamingu. Nic więc dziwnego, że często stosujemy to samo, lub lekko zmodyfikowane hasło do wielu kont. Jest to niezwykle niebezpieczna praktyka, ponieważ wystarczy, że złodziej wykradnie nasze hasło do jednego mnie zabezpieczonego portalu, a uzyska dostęp do wielu innych. To właśnie ta metoda jest najpopularniejszą kradzieżą danych w internecie.

Jak można temu zaradzić? Poleca się, aby zawsze stosować silne i skomplikowane hasła, które dodatkowo będą losowym ciągiem znaków. Obecnie strony internetowe same podpowiadają wygenerowane automatycznie hasła tego rodzaju. Poleca się, aby z nich korzystać.

Czytaj także  Najnowsze gry dostępne na Xbox Series - przegląd i recenzje. Co warto zagrać na tej konsoli?

Weryfikacja dwustopniowa

Jeśli chcemy, aby nasze konto było dobrze zabezpieczone, nie powinno się polegać jedynie na haśle, lecz warto zastosować dodatkową dwuetapową weryfikację. Na czym to polega?

W przypadku próby logowania system poprosi użytkownika o podanie hasła, a gdy je poprawnie wprowadzi, wyśle na telefon sms z kodem. Dopiero po wpisaniu kodu uda się zalogować na dane konto. Taka dwuetapowa weryfikacja charakteryzuje się bardzo dużym stopniem bezpieczeństwa.

Czy warto korzystać z programów antywirusowych?

Choć dziś o wirusach nie słyszy się tak wiele, jak jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak nie oznacza to wcale tego, że nie stanowią one już żadnego zagrożenia. Nadal różnego rodzaju robaki mogą zagnieździć się na naszym komputerze. Obecnie nie są one jednak złośliwe i nie będą wyświetlały np. niechcianych komunikatów, lecz zamiast tego będą wykradały hasła.

Jak można się przed takimi wirusami zabezpieczyć? Rzecz jasna powinno się posiadać zainstalowany program antywirusowy. Licencje na takie programy zakupić można np. na stronie https://www.neo24.pl/.

Zdrowy rozsądek korzystania z sieci

Możemy na swoim komputerze zastosować najlepsze zabezpieczenia w postaci haseł, programów antywirusowych i innego typu zabezpieczeń, lecz na uwadze musimy mieć to, że to my, czyli użytkownik, zwykle jesteśmy najsłabszym ogniwem systemu zabezpieczeń. Co to dokładnie oznacza? Po prostu musimy być zawsze czujni, w co klikamy w sieci. Jeśli np. jakiś mail wyda nam się podejrzany, lepiej nie otwierać jego załącznika lub też nie klikać w przesłane w nim linki. To właśnie w ten sposób powszechnie dochodzi do infekcji komputera.

Czytaj także  5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *