Czym są niskotemeraturowe kleje Hot melt?

Istnieje wiele sposobów zespajania ze sobą delikatnych elementów – takich jak papier, cienki plastik, karton, materiał (np. wstążka, nylon itp.). Jednak zdecydowanie jednym z najprostszych, najtańszych i najbardziej efektywnych jest klejenie elementów za pomocą kleju aplikowanego bezpośrednio w miejsce łączenia – za pomocą wygodnego w użyciu pistoletu lub aplikatora. Przykładem takich środków do klejenia są doceniane przez konsumentów na całym świecie kleje hot-melt.

Kleje typu hot-melt – co to takiego?

Kleje hot-melt są typem klejów termotopliwych; oznacza to, iż ich właściwości aktywują się po podgrzaniu ich. Po wystawieniu ich na działanie wysokiej temperatury – zaczynają się stapiać i tracić stały stan skupienia. Sugeruje to już sama nazwa przetłumaczona z języka angielskiego – „hot”, czyli gorący oraz „melt”, czyli topić. Podgrzanie kleju następuje poprzez aplikator lub pistolet (akcesoria niezbędne do aplikacji kleju również są dostępne w ofertach producentów produktów typu hot-melt). Kleje tego rodzaju najczęściej zastosowanie znajdują jako środek do zespajania ze sobą opraw w poligrafii oraz jako środek klejący w niektórych taśmach dostępnych w sklepach z artykułami papierniczymi. Nieobcy jest również miłośnikom decoupage’u oraz entuzjastom wszelkiego rodzaju rękodzieła, ponieważ doskonale nadaje się do łączenia wstążek, kolorowych koralików, a nawet delikatnych elementów drewnianych czy plastikowych. Jednak postęp technologiczny pozwolił na stworzenie nowatorskiego rozwiązania, jakim są niskotemperaturowe kleje hot-melt.

Czytaj także  Cyberbezpieczeństwo: jak chronić się przed zagrożeniami w sieci?

Różnica między standardowymi a niskotemperaturowymi klejami hot-melt

Jak sama nazwa wskazuje, zasadniczą różnicą między zwykłym klejem hot-melt a klejem niskotemperaturowym – jest temperatura jego topnienia. Kleje tradycyjne nakłada się przy około stu siedemdziesięciu stopniach, natomiast innowacyjne środki niskotemperaturowe można nakładać już przy stu dwudziestu. Jest to ogromna różnica, bo aż około pięćdziesięciu stopni. Ma to kilka dużych zalet: przede wszystkim zmniejsza ryzyko poparzenia w trakcie pracy z produktem. Co więcej, pozwala na użycie kleju przy zespajaniu materiałów zbyt delikatnych i mało odpornych na wysokie temperatury.

Punkt od ekologów i osób dbających o środowisko

Modne w ostatnim czasie stało się dbanie o środowisko naturalne. Z tego powodu mnóstwo osób każdy swój zakup analizuje pod względem jego ekologiczności oraz sprawdza skład wybranego przez siebie produktu. Kleje niskotemperaturowe https://www.buehnen.pl/kleje/niskich-temperatur typu hot-melt dostały dodatkowy punkt od miłośników czystego środowiska, ponieważ dzięki temu, iż nagrzewają się w mniejszym stopniu – pobierają znacznie mniej energii elektrycznej, co pomaga znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla.
Co więcej, w składzie preparatów hot-melt niemal 50% substancji to składniki pochodzące z recyklingu lub pochodzenia naturalnego – w ten sposób klej hot-melt zyskały dodatkowy punkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *