Ręczne pistolety pneumatycznie – do czego służą?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie klejami termotopliwymi. Kleje hot-melt (z języku angielskim słowo „hot” oznacza gorący/gorące, a „melt” oznacza topić – w wolnym tłumaczeniu oznacza to więc klej, który się topi pod wpływem temperatury). Stanowią one doskonałe spoiwo dla elementów plastikowych, drewnianych, dla materiałów używanych w krawiectwie i wielu innych.

Kto stosuje kleje hot-melt?

Największe zainteresowanie klejami termotopliwymi hot-melt można zaobserwować w branży poligraficznej, gdzie służą one do sklejania opraw książek, zeszytów, kalendarzy i innych wyrobów papierniczych. Jednak nie tylko tam produkty hot-melt są potrzebne – upodobali je sobie także fascynaci decoupage. Dzięki swojej uniwersalności, kleje termotopliwe są wykorzystywane w decoupage między innymi do przyklejania wykonanych ze wstążki płatków kwiatów, klejenia plastikowych koralików na materiale krawieckim, spajania ze sobą cienkich kawałków drewna i wielu innym mocowań ozdób na rękodziełach.

Jak aplikować kleje termotopliwe?

Jednym ze sposobów aplikowania termotopliwego kleju są ręczne pistolety pneumatyczne. Ich wielką zaletą jest to, iż nie są one zautomatyzowane – osoba nakładająca klej wykonuje obsługę w pełni ręczną pistolu. Najnowocześniejsze modele zostały wyposażone w gadżety, takie jak np. cyfrowe wyświetlacze informujące użytkownika o stopniu nagrzania urządzenia. Producenci tego typu sprzętów zadbali także o funkcjonalność oferowanych przez siebie produktów – wiele z nich zostało zaprojektowanych z myślą o kręgosłupach klientów (np. ergonomiczny kształt urządzenia przeznaczony do pracy standardowo wykonywanej z pochyloną głową – dzięki celowemu nachyleniu urządzenia pod pewnym kątem, użytkownik pochyla głowę w mniejszym stopniu, co pozwala na zmniejszenie obciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa). Dostępne są pistolety pneumatyczne zarówno do tradycyjnych klejów hot-melt, jak również do klejów niskotemperaturowych.

Czytaj także  Czym są niskotemeraturowe kleje Hot melt?

Ręczny pistolet do kleju – jak działa?

Ręczny pistolet pneumatyczny używany do aplikowania kleju typu hot-melt działa dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza. Istnieją także modele przeznaczone do nakładania silikonu lub innych preparatów. Decydując się na zakup pistoletu pneumatycznego, najlepiej zapoznać się ze specyfikacją produktu (umieszczoną z reguły na opakowaniu lub w przypadkach aukcji internetowych – w opisie aukcji; w przypadku braku informacji o przeznaczeniu pistoletu oraz o jego podstawowych parametrach, przed zakupem zaleca się kontakt ze sprzedawcą i dopytanie o szczegóły oferty).

Ręczne pistolety na sprężone powietrze – inne zastosowanie

Pistolety pneumatyczne działające na sprężone powietrze są wykorzystywane także:
– w szkutnictwie,
– w branży motoryzacyjnej (na przykład w warsztatach mechaniki pojazdowej),
– w serwisach ogumienia,
– w robotyce i automatyce,
– w przedsiębiorstwach usługowych, takich jak na przykład myjnie samochodów osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *