Czy audyt SEO jest potrzebny?

Samo posiadanie firmowej strony internetowej nie wystarczy do odniesienia sukcesu w internecie. Kluczem jest zdobycie wysokich pozycji na popularne frazy w wyszukiwarce Google. Możliwe jest to dzięki skutecznemu pozycjonowaniu strony. Pierwszym krokiem w tym procesie jest wykonanie audytu strony internetowej. Co kryje się pod pojęciem audytu SEO? Czy taki audyt jest potrzebny? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Definicja audytu SEO

W jaki sposób ustalana jest pozycja danej strony internetowej w wyszukiwarce Google? Robot wyszukiwarki przegląda zasoby naszej strony. Oficjalny blog Google donosi, że podczas analizy strony roboty sprawdzają i oceniają około dwustu czynników rankingowych. Audyt SEO to proces, który ocenia, jak dana strona radzi sobie ze spełnieniem wymagań wyszukiwarki Google. Audyt strony internetowej dostarcza informacji na temat elementów naszej strony, które warto poprawić. Profesjonalny audyt strony internetowej skupia się również na jej otoczeniu. Jego częścią składową powinna być analiza konkurencji oraz przyjętych przez nią strategii pozycjonowania.

Czy audyt jest potrzebny?

Profesjonalny audyt strony internetowej ułatwia zdobywanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Dzięki audytowi SEO można ustalić, w jakich obszarach występują niedociągnięcia. Jest w stanie zwiększyć efektywność pozycjonowania strony internetowej. Środki przeznaczone na pozycjonowanie i promocję strony mogą być kierowane dokładnie w te obszary, w których są potrzebne. Wiedza na temat aktualnego stanu strony internetowej oraz jej otoczenia konkurencyjnego przyda się na każdym etapie. Wykonanie audytu SEO na etapie tworzenia strony może zwrócić uwagę na te elementy jej budowy, które należy poprawić. Audyt strony przyda się również w sytuacji, gdy jej pozycjonowanie nie przynosi oczekiwanych efektów. Może być to również dobre narzędzie kontroli działań agencji SEO, z którą współpracujemy.

Czytaj także  Najnowsze gry dostępne na Xbox Series - przegląd i recenzje. Co warto zagrać na tej konsoli?

Czy można wykonać audyt samodzielnie?

Google udostępnia za darmo kilka narzędzi, dzięki którym możemy sprawdzić kondycję strony oraz jej widoczność w wyszukiwarce. Podstawowym narzędziem jest Google Search Console. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, na jakie frazy kluczowe wyświetla się nasza strona w wyszukiwarce. Google Search Console umożliwia również sprawdzenie, jakie linki w internecie prowadzą do naszej strony. Innym pożytecznym narzędziem jest Google Analytics. Tutaj sprawdzimy dokładną liczbę odsłon naszej strony w różnych przedziałach czasowych wraz ze źródłami przychodzącego ruchu. Z kolei Google PageSpeed Insights dostarczy dokładne pomiary czasu ładowania strony. Wszystkie wymienione narzędzia są pomocne w podstawowej analizie strony. Jednak dobry audyt strony powinien dostarczać informacje na temat jej otoczenia konkurencyjnego oraz rekomendacje dotyczące przyszłych działań. W tej części pomoc profesjonalnego i doświadczonego pozycjonera dysponującego odpowiednim oprogramowaniem może okazać się niezbędna.

Podsumowując, audyt strony internetowej to czynność, dzięki której strona www może wiele zyskać. Należy jednak zadbać o dostarczenie dokładnych informacji na temat stanu witryny i jej konkurencji. Kolejnym krokiem jest sporządzenie odpowiednich rekomendacji i ich wdrożenie. Tylko w takiej konfiguracji audyt strony internetowej może osiągnąć zamierzony cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *