Kiedy możesz zdecydować się na faktoring odwrotny?

Wiele osób chciałoby otrzymywać płatność za fakturę od razu po chwili jej wystawienia. Dlatego powstają firmy faktoringowe, które oferują takie rozwiązania. Niektórzy kontrahenci oczekują, że rozliczenia będą natychmiastowe. Faktoring odwrotny jest świetnym sposobem, który pomaga pamiętać o wszystkich zobowiązaniach i spłacać je na czas. Czasami dostawcy oferują kredyt kupiecki, który dzięki faktoringowi odwrotnemu może być w pełni wykorzystany. Faktoring odwrotny jest najczęściej używany przez firmy, które towar zakupują.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/faktoring-odwrotny

Złożenie zamówienia

Jest to przeciwieństwo faktoringu klasycznego, który skierowany jest do usługodawców oraz sprzedawców. Na początku zamówienie powinno być złożone u dostawcy przez przedsiębiorstwo. Następnie zostaje wystawiona faktura na towar, który dostarczamy kupującemu. Kolejnym krokiem jest przedstawienie faktury firmie faktoringowej. Jest ona odpowiedzialna, za wszystkie opłaty, które widnieją na fakturze. Następnie przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za oddanie pełnej kwoty razem z odsetkami firmie faktoringowej. Termin spłaty powinien być odpowiednio ustalony wcześniej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca posiada dodatkowy czas, żeby opłacić fakturę. Dodatkowo zapłata za towar zostaje od razu dostarczona do dostawcy. W ten sposób może zostać zachowana płynność finansowa. Wybierając faktoring odwrócony możemy zdecydować się na wariant dyskontowy oraz wariant wymagalnościowy.

Czytaj także  Jaki certyfikat z zarządzania projektami?

Wariant dyskontowy

Wariant dyskontowy polega na tym, że faktura finansowana jest jeszcze przed terminem płatności danej wierzytelności. Wariant wymagalnościowy polega na finansowaniu odroczonym terminie dla odbiorcy. Warto zauważyć, że faktoring odwrotny jest w zasadzie faktoringiem pełnym, ale posiadającym tylko jednego odbiorcę. Największe korzyści są dla dostawcy, ponieważ jego formalności ograniczone są do minimalnych rozmiarów. Zachowanie płynności finansowej to jeden z największych plusów zastosowanie faktoringu odwrotnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy również rozliczać wszystkie zobowiązania naszych dostawców na bieżąco. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku pracowników oraz urzędów. Jednocześnie znacznej poprawie może ulec polityka zakupowa w naszej firmie.

Negocjowanie ceny

W niektórych przypadkach przedsiębiorcy są w stanie wynegocjować znacznie lepsze ceny, które są dostępne u dostawców. Warunkiem są oczywiście terminowe zapłaty za fakturę lub wcześniejsze zaliczki. Warto także pamiętać, że wykorzystując faktoring odwrotny budujemy rzetelny oraz wiarygodny wizerunek. W ten sposób możemy zyskać następnych kontrahentów i osiągać jeszcze większe zyski. Z faktoringu odwrotnego korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy współpracują z dostawcami oferującymi krótki termin płatności za dany towar oraz usługę. Jednocześnie wielu dostawców oferuje specjalne rabaty za wykonywanie terminowych płatności. Dodatkowo możemy jednorazowo kupić więcej materiału, a to powoduje również możliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *