Zastosowania gorącego kleju

Klejenie na gorąco pozwala na wykonanie niezwykle trwałych i mocnych połączeń. Klej gorący może być bardzo przydatny w domu. Przy jego użyciu można samodzielnie wykonać wiele ozdób, które sprawią, że każde wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. Ułatwia też wiele napraw, dlatego warto go mieć. Jest jednak skuteczny też w przemyśle czy rzemiośle.  Klej na gorąco jest odporny na działanie warunków pogodowych a także uszkodzenia mechaniczne. Nakłada się go za pomocą specjalnego pistoletu do kleju. 

Jakie mogą być zastosowania gorącego kleju?

Wiele przedmiotów domowego użytku wymaga drobnej naprawy na przykład poprzez doklejenie oderwanej części. Gorący klej to idealne rozwiązanie na tego typu problem, ponieważ przede wszystkim zapewnia oczekiwane rezultaty. Klej na gorąco ma jednak bardzo szerokie zastosowanie. Można go użyć nie tylko do naprawy mebli, biżuterii czy innych akcesoriów oraz zabawek dla dzieci, ale też do montażu różnych elementów w obudowach. Może być pomocny także przy wykonywaniu czynności modelarskich, do przyklejania płytek ceramicznych. Łatwo można nim skleić papier, tkaniny, plastik czy drewno. W przeciwieństwie do tradycyjnych klejów, klej gorący nie brudzi rąk i da się nim posłużyć w trudno dostępnych miejscach. Umożliwia połączenie nawet najmniejszych elementów.

Czytaj także  Faktoring jako sposób na zachowanie płynności finansowej

Działanie pistoletu na klej

Pistolet do klejenia to narzędzie łatwe w obsłudze, dlatego nie trzeba mieć wprawy, aby go używać. Mogą więc z niego korzystać nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy. Ma niewielkie wymiary, jest lekki i nie obciąża dłoni. Klejenie taką metodą jest znacznie szybsze, ponieważ nie trzeba rozrabiać kleju. Przed zastosowaniem pistoletu niezbędne jest nagrzanie go do odpowiedniej temperatury. Najlepiej wyposażyć się w model pistoletu, który posiada możliwość regulowania temperatury i dopasowania jej do rodzaju łączonych materiałów.

Przed zastosowaniem pistoletu należy w zasobniku na gorący klej umieścić klej w sztyfcie. Następnie jest on nagrzewany, dzięki czemu zamienia się on w płynną masę. Pistolet do nakładania kleju wyposażony jest w specjalną grzałkę. Wytwarza ona temperaturę 200 stopni Celsjusza. Roztopiony sztyft dostaje się do dyszy i jest wyciskany na ten element, który chcemy skleić. Masa ta  potrzebuje zaledwie kilka sekund, aby stwardnieć i przekształcić się w trwałą spoinę. Spoiny są bezbarwne i elastyczne. Możliwe jest też ich usunięcie. Nie pozostawia to żadnych śladów. Wystarczy jedynie rozgrzać spoinę, a następnie usunąć.

Kupując pistolet na klej gorący ważne jest zwrócenie uwagi na jego budowę i wybranie tego, z którego korzystanie będzie najbardziej komfortowe. Warto wybrać urządzenie z wygodnym uchwytem, co sprawi, że nawet długi czas użytkowania nie poskutkuje zmęczeniem. Korzystne jest zakupienie pistoletu z kilkoma dodatkowymi końcówkami o różnym rozmiarze, płaskich czy też potrójnych dających możliwość nałożenia trzech pasów kleju.

Czytaj także  Terminal przenośny - idealne rozwiązanie dla usług gastronomicznych